zoom out zoom in
Fin
Eng
Swe


Ajatus kirkastuu luonnon keskellä

Elina Konttinen ja Hanna Serlachius kansainvälisestä logistiikkayritys DHL:stä ovat tulleet viettämään Calliolaan kesäpäivää lähes 150 muun vieraan kanssa. Konttinen on järjestänyt Calliolassa tapahtuman kerran, Serlachius on tutustumassa paikkaan ensimmäistä kertaa.

Calliola_koulutuskeskus_kyl

Konttinen muistelee viime syksyistä tapahtumaa lämpimästi. DHL:n myyntipäiville osallistui noin 40 myynti- ja tuotepuolen henkilöä ympäri Suomea. Sama sakki kokoontuu pari kertaa vuodessa kohottamaan tiimihenkeä ja ideoimaan uutta.

– Päivät paiskitaan töitä ja illalla syödään ja saunotaan, myynnin ja markkinoinnin assistenttina toimiva Konttinen tiivistää.

Kilpailuhenki näkyi Saaristoseikkailussa

DHL:n myynti- ja tuotepuolen syksyisessä tapahtumassa ohjelmanumerona oli tällä kertaa myös Suuri Saaristoseikkailu, jossa porukka jaettiin toisiaan vastaan mitteleviin ryhmiin.

– Ihmiset suhtautuivat pelokkaasti, kun kuulivat luvassa olevan ulkoilua. Lopulta kaikki kuitenkin ottelivat ihan innoissaan, Konttinen kertoo.

Saaristoseikkailussa tiimit joutuivat ratkomaan visaisia pähkinöitä: miten tehdä tulta alkeellisilla välineillä tai miten luovia joukkue vapaaksi naruviidakosta. Lopputehtävässä rakennettiin lautta, jonka piti kannatella kyytiläinen. Logistiikka-alan osaajina joukkueet saivat ”toimitukset” suurin piirtein kuivin jaloin rantaan asti.

– Kun on kyse myyntipuolen ihmisistä, kilpailuhenki on kova, Konttinen naurahtaa.

Joustava henkilökunta apuna ideoinnissa

Saaristoseikkailun jälkeen ohjelmassa oli saunomista ja illastamista. Pöytään oli katettu grillimenu, joka piti sisällään muun muassa erilaisia lihoja ja makkaroita.

Paikka on jo varattu tulevalle syksylle samaan tapahtumaan. Konttinen kertoo yhteistyön toimineen sulavasti henkilökunnan kanssa.

– Ilmoitan vain ihmismäärän ja Calliolasta lähetetään tarjous sekä agendaehdotus. Henkilökunta on joustanut vaativissakin tilanteissa ja asiat ovat hoituneet, Konttinen kuvaa.

Syksyn tapahtumaan porukalle oli tarjottu erilaisia kilpailuja, zumbaa, joogaa, murhaillallista, deejiitä… Konttinen aikoo kuitenkin kokeilla jotain erilaista: illan ohjelmanumero on pelkkä sauna.

– Kokemuksesta ilta menee itsestäänkin hyvin, kun ihmiset kohtaavat pitkästä aikaa, Konttinen pohtii.

Merilöyly hurmasi yksinkertaisella kauneudella

Konttisen kollega Hanna Serlachius on Calliolassa ensimmäistä kertaa.

– Olin kuullut positiivisia huhuja paikasta etukäteen ja ne ovat vain vahvistuneet päivän aikana, johtajan assistenttina työskentelevä Serlachius sanoo.

Serlachiuksen suosikkirakennus on saunarakennus Merilöyly, joka on rakennettu vanhaan jätevedenpuhdistamoon.

– Sisustus on tarpeeksi yksinkertaista, kaunista ja raikasta. Värit ovat neutraalit ja maanläheiset, hän kuvailee.

Calliolassa on lyhyet välimatkat

Calliolan sijainti on Serlachiuksen mielestä sopiva: paikan päälle hurauttaa Helsingissä vähän päälle tunnissa ja maisemat ovat jo ihan erilaiset.

– Luonnon lähellä ajattelusta tulee tuottavampaa. Calliola on myös tarpeeksi pieni ja välimatkat lyhyet, Serlachius sanoo.

DHL-kaksikko on päivän mittaan ideoinut erilaisia tapahtumia, joita he voisivat Calliolassa järjestää. Myyntipäivien lisäksi suunnitelmissa on johtoryhmän kokous ja assistenttipäivät, jossa DHL-assistentit ympäri Suomea kokoontuisivat nostattamaan yhteishenkeä.

– Johtoryhmälle yritinkin varata paikkaa elokuuksi, mutta päivät oli buukattu jo täyteen, Serlachius harmittelee.

Takaisin Jaa tämä